zamknij
MENU

Blog o wnętrzach:

Jak dobrać oświetlenie do kuchni? Autorem cyklu „Jak oświetlić wnętrze?” jest Daria Burlińska, warszawski architekt wnętrz i zarazem projektant polskiej marki oświetleniowej DBWT.PL

Daria Burlińska | 11.01.2018 | #jak oświetlić wnętrze, porady architekta wnętrz, planowanie remontu

Porady architekta wnętrz: jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Światło we wnętrzach odgrywa niezastąpioną rolę. Dzięki niemu odczuwamy komfort domowego ogniska, a kolory nabierają właściwej głębi. Są też względy praktyczne: światło zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas domowych prac.

Dlatego kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie warto zadbać o oświetlenie, aby zapewnić sobie ów komfort pracy i bezpieczeństwo. Dlatego oprócz światła sufitowego, które ogólnie rozjaśnia wnętrze, warto doświetlić punktowo wybrane strefy. Nie bójmy się ilości punktów świetlnych – dzięki technologii LED, koszty ich użytkowania są minimalne. Ilość tych punktów będzie zależeć oczywiście od wielkości kuchni, rozmieszczenia sprzętów AGD i kształtu pomieszczenia.

Niezwykle ważne jest ergonomiczne oświetlenie blatu roboczego. Należy je rozmieścić bezpośrednio nad blatem w takim miejscu, aby stojąc tam nie zasłaniać źródła światła. Oświetlenie można także zaplanować pod szafkami ściennymi – w postaci taśmy LED fot. poniżej lub opraw meblowych. Jeśli w naszej kuchni brak wiszących szafek – dobrym rozwiązaniem jest kinkiet, np. na wysięgniku.

Architekci wnętrz: Taśma LED jako oświetlenie pod szafkami kuchennymi

A jak oświetlić wyspę kuchenną? Trzeba zapewnić oświetlenie z sufitu. Jeśli wyspa służy do gotowania, warto zdecydować się na okap z oświetleniem. Jeśli z jakiegoś powodu rezygnujemy z okapu lub wyspa służy tylko do przygotowania czy serwowania posiłków, można użyć technicznych opraw sufitowych. Ozdobną lampę możemy tam powiesić, ale wyłącznie poza obrębem płyty grzewczej. Gotowanie wyrzuci w powietrze drobinki rozgrzanego tłuszczu, którego łatwo się nie pozbędziemy z lampy wiszącej bezpośrednio nad palnikami.

Należy także pamiętać, aby dobrze oświetlić jadalnię, stół czy blat przy którym spożywamy posiłki. To idealne miejsce dla dekoracji w postaci lampy!

A skoro o dekoracji mowa – światło można też wykorzystać w kuchni w tym celu. Podświetlenie witryny lub wnęki fot. poniżej świetnie wyeksponuje ozdobne naczynia, pojemniki z przyprawami, pamiątkowe drobiazgi, które zwykle tam gromadzimy.

Architekci wnętrz: Dekoracyjne podświetlenie wnęki kuchennej za pomocą taśmy LED.

Podświetlenie dolnej krawędzi blatu* fot. poniżej* nada zabudowie kuchennej zaskakującej lekkości.

Architekci wnętrz: Poświetlenie dolnej krawędzi blatu w zabudowie kuchennej

Jak widać, dobre oświetlenie kuchni zależy nie tylko od rodzinnego konsensusu w sporze „która lampa tu pasuje najbardziej”. Warto w tej materii poprosić o pomoc doświadczonego projektanta wnętrz.

Podziel się: