Trzeba umiejętnie rozplanować budżet na zakup niezbędnych materiałów i wyposażenia. Przebrnąć przez niekończące się próbniki, cenniki, odwiedzić salony sprzedaży! Zależy nam na wnętrzu funkcjonalnym i ładnym, to pewne – tylko jak to osiągnąć, aby nie żałować potem podjętych decyzji? Jak nie ulec namowom sprzedawców i podpowiedziom wykonawców? Jak ustrzec się przed błędami, których skutki trzeba będzie znosić do kolejnego remontu? Wreszcie, który wykonawca godny jest polecenia? Prawda, że brzmi to ponad nasze siły?
A może byłoby łatwiej sięgnąć po fachową pomoc architekta wnętrz? Ale to kolejna niewiadoma – czego należy oczekiwać od usługi projektowej, w czym konkretnie wyręczy mnie projektant wnętrz? Czy to nie rozrzutność, mając tyle wydatków, fundować sobie kolejny? I wreszcie: czy jest to droga usługa? Pozwólcie Państwo, że wspólnie poszukamy odpowiedzi na te wątpliwości.
Zacznijmy od początku: układ wnętrza (zwany też układem funkcjonalnym) – deweloper czy poprzedni właściciel zaplanował go według własnych potrzeb, które nie muszą pokrywać się z Waszymi. Na przykład: w sypialni za dużo słońca, a u córki pokój od północy – zamieńmy je zatem miejscami! Doświadczony architekt wnętrz już po chwili rozmowy dostrzeże podobne ograniczenia i pomoże w odpowiednim zaplanowaniu funkcjonalnym wnętrza i wyposażenia. Podpowie, jak zopytmalizować układ pomieszczeń i rozstaw mebli, po to by przestrzeń była zorganizowana w sposób wygodny, bezpieczny i dopasowany do Waszego stylu życia i potrzeb.
Wyzwanie kolejne: koszty i planowanie zakupów. Po profesjonalnym projektancie należy spodziewać się zaproponowania rozwiązań z podaniem kosztów jednostkowych poszczególnych materiałów wykończeniowych, cen ceramiki, armatury, okładzin ściennych czy podłogowych, oświetlenia oraz mebli. Standardem w usłudze projektanta jest też sporządzenie dokumentacji wykonawczej dla stolarza i ekipy remontowej. Dodatkowo można poszerzyć ją o sporządzenie kompletnego kosztorysu lub autorski nadzór nad realizacją projektu – wówczas powierzymy mu koordynację prac i kontakty z wykonawcami.
A jeśli mowa o kosztach – warto wziąć pod uwagę również fakt, że architekt wnętrz ma często wieloletnie doświadczenie w doborze materiałów wykończeniowych. Orientuje się w ofertach wielu dostawców i producentów, zna wady i zalety rozwiązań proponowanych przez sprzedawców. Jego wiedza obejmuje zarówno modne obecnie materiały i rozwiązania, ale także sprawdzoną „klasykę”. To bezcenna wiedza, która ugruntuje Państwa wybór.